Zmiana zdjęcia z kolorowego na czarno-białe jest bardzo prosta. Wystarczy użyć jednego z kilku filtrów powszechnie dostępnych w aparacie każdego telefonu. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy chcemy wykonać retusz starych zdjęć? Zostań z nami i zaskocz swoich bliskich, tworząc nową odsłonę ich starych fotografii.

W tym poradniku pokażemy dlaczego warto tchnąć życie w stare zdjęcia, jakich programów użyć oraz co zrobić, gdy nie możemy sobie sami poradzić z zadaniem.

Dlaczego warto poddać monochromatyczne zdjęcia koloryzacji?

Głownie ze względu na to, ze uzyskany efekt wygląda bardziej nowocześnie i odwzorowuje więcej szczegółów. Niekiedy czarno-białe fotografie kojarzą się ze smutkiem i melancholią, dlatego warto poddać niektóre z nich retuszowi, tak by pokazywały świat takim, jakim naprawdę był. Kolorowa fotografia jest wszechobecna dopiero od lat 80 XX w., dlatego zdjęcia Twoich dziadków bez wątpienia są pozbawione barw. Retusz starych zdjęć może być jednym z pomysłów na prezent. Na pewno zaskoczysz dziadków i odświeżysz ich wspomnienia z lat młodości.

Image result for colourise.sgŹródło: https://blog.data.gov.sg/bringing-black-and-white-photos-to-life-using-colourise-sg-435ae5cc5036

Jakich narzędzi użyć?

Profesjonalne programy do przeróbki zdjęć, takie jak Photoshop, GIMP czy Adobe Photoshop CC wymagają opanowania kilku funkcji, a dodatkowo niektóre z nich są płatne. Proponujemy darmowe i o wiele prostsze w obsłudze narzędzie:  demos.algorithmia.com. Wystarczy dodać zdjęcie zapisane na komputerze kliknąć „CLORIZE IT”. Po kilku sekundach wyświetli się porównanie – połowa zdjęcia będzie w kolorach, natomiast druga połowa pozostanie bez zmian. Dzięki temu, będziesz mógł porównać otrzymany efekt. Teraz wystarczy przesunąć suwak maksymalnie w lewo, by zobaczyć ostateczny efekt retuszu. Po pobraniu  na komputer nowa fotografia pozostanie do twojej dyspozycji na długo.

Demos.algorithmia.com to nie jedyna platforma, która daje możliwość kolorowania starych zdjęć.  Na bardzo podobnej zasadzie działa colourise.sg. Również musisz dodać plik z komputera, uregulować wyretuszowaną powierzchnię suwakiem i zapisać plik na urządzeniu. Obie strony oparte są na algorytmach dzięki którym wierne odwzorowanie scenerii jest możliwe.

Musisz jednak pamiętać, że powyższe platformy sprawdzają się jedynie w przypadku nieuszkodzonych zdjęć o wysokiej rozdzielczości przed retuszem.

Źródło: https://fotografkatowice.com.pl/pl/p/Reprodukcja-fotografii/52

Co jeśli efekt nie jest zadowalający?

Nie zawsze jednak pokolorowanie zdjęcia jest takie proste, a uzyskany efekt nie dorównuje oczekiwaniom. Często czas odciska swój ślad na fotografiach – posiadają one ubytki, przebarwienia, zagięcia czy szarpnięcia. Z jednej strony dodaje im to uroku i wyjątkowości, z drugiej jednak utrudnia efektowny retusz. Dlatego jeśli bardzo zależy Ci na retuszu fotografii warto skorzystać z usług specjalistycznego zakłady fotograficznego. Wykonany nawet za niewielka cenę retusz starych zdjęć przyniesie oczekiwany efekt.

Mamy nadzieję, że poradnik był pomocny i teraz retusz czarno-białych zdjęć nie będzie już dłużej problemem. Znacie jakieś inne sposoby na retusz starych zdjęć?  Napiszcie koniecznie w komentarzach 😉.